Yaradıcılıq və mədəniyyət sahələrinin nümayəndələri strateji planlaşdırma, advokasiya üzrə və "Yaradıcı Avropa" proqramına ərizə verməklə əlaqədar təşkil edilmiş, avropalı ekspertlərin dərs dediyi, Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı "Mədəniyyət və Yaradıcılıq Proqramı" çərçivəsində təşkil edilmiş kurslarda iştirak edə bilər.
Hər bir kurs bir neçə qısa video filmdən ibarətdir və əməli tövsiyələrlə, nümunələrlə tamamlanmışdır. Kursları başa vurduqdan sonra sertifikat almaq mümkündür.  8 dildə təşkil edilən  kursların proqramına Avropanın yaradıcılıq və mədəniyyət sahələrinə aid ən qabaqcıl təcrübələri daxil edilmişdir.
Kursu keçmək və sertifikat ala bilmək üçün ilk növbədə xoşunuza gələn mövzunu Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı "Mədəniyyət və Yaradıcılıq Proqramı"  internet saytından seçməli, dərs materialları ilə tanış olmalı və testin suallarına cavab verməlisiniz. Hal-hazırda 4 kursda iştirak edə bilərsiniz:  "Strateji planlaşdırma", "Advokasiya","Kreativ Avropa" və “Təklifin hazırlanması”.
"Strateji planlaşdırma" kursunda təşkilatınızın fəaliyyət konsepsiyasını ifadə etməyi, daxili və xarici  təhlillərin aparılmasını, təşkilatınızın rəqabət üstünlüklərini müəyyənləşdirməyi, marketinq planlarını müvəffəqiyyətlə həyata keçirməyi öyrənəcəksiniz (yaradıcı biznes sahəsi üçün populyar kitabın müəllifi Devid Perrişdən).
"Advokasiya" kursu - bu video-dərslərdən sonra advokasiya sahəsi üzrə strategiyanı işləyib hazırlamağı öyrənməklə yanaşı kampaniyaları effektiv şəkildə həyata keçirməyə imkan verən əsas vasitə və metodlar haqqında əməli məsləhətlər alacaqsınız (kommunikasiya sahəsi üzrə beynəlxalq ekspert)
"Kreativ Avropa" proqramı üzrə distant təhsil kursu - Avropanın mədəniyyət sahəsində həyata keçirdiyi ən irimiqyaslı qrant proqramı olan "Yaradıcı Avropa" proqramına qrant almaq üçün ərizə verməyi addım-addım öyrədən təlimatların daxil edildiyi 5 video-mühazirə ("Yaradıcı Avropa" proqramının Litva və Estoniya milli bürolarının rəhbərləri Eqle Deltuvayte və Evelin Karu-Veskioyya tərəfindən) Kursu dinləyərək "Yaradıcı Avropa" proqramına qrant almaq üçün verilən ərizələrlə bağlı seçim meyarlarını, qeydiyyat prosesini, tərəfdaşları axtarmağın qaydalarını və müvəffəqiyyəti şərtləndirən amilləri öyrənə biləcəksiniz.
Mədəniyyət sahəsində fəaliyyət göstərən menecerlər “Layihə təkliflərinin yazılması” kursu vasitəsilə uğurlu layihə təkliflərinin hazırlanması qaydalarını, nəticə etibarilə, həmin layihələrin həyata keçirilməsi üçün vəsait əldə etməyin yollarını öyrənə bilərlər. Kurs bitdikdən sonra siz layihənin hədəflərini, məqsədlərini və gözlənilən nəticələrini müəyyənləşdirə, tərəfdaşlar tapa və müvafiq müraciətlər işləyib hazırlaya biləcəksiniz. Kurs layihə təkliflərinin hazırlanması və büdcənin tərtib edilməsi istiqamətində 12 ildən artıq təcrübəyə malik olan təlimçi Maqda Krasovskaya-İqrasın rəhbərliyi altında həyata keçirilir.
İl ərzində kurslara yeni mövzular, o cümlədən layihələr üzrə ərizələrin yazılması, maliyyə məsələləri (o cümlədən maliyyə vəsaitlərinin cəlb edilməsi), kommunikasiya, mədəniyyət sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlar üçün layihə idarəetməsi və s. kimi mövzular əlavə ediləcəkdir.
“Mədəniyyət və Yaradıcılıq” Proqramı çərçivəsində təşkil olunan kursun hər kəs üçün əlçatan olması faktı olduqca dəyərlidir. Əslində, hətta ən qızğın iş saatlarında belə fərdi inkişafın təmin olunması üçün yarım saat vaxt ayırmaq mümkündür. Kurslar yalnız fəaliyyətə yenicə başlayanlar üçün deyil, eyni zamanda yeni imkanlar axtarışında olan təcrübəli mədəniyyət menecerləri üçün də faydalı olacaqdır. Öz biliklərinizi Avropalı mütəxəssislərin yanaşmaları ilə müqayisə edərək yoxlayın”. Kursları uğurla başa çatdırdıqdan sonra Ukraynada Mədəniyyət Fəalları Konqresinin İdarəetmə Heyətinin Sədri Yelena Pravilo bu fikirləri paylaşır.
Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı "Mədəniyyət və Yaradıcılıq Proqramı" yaradıcılıq və mədəniyyət sahələrinin dəstəklənməsi, bu sahələrin Azərbaycan və Şərq Tərəfdaşlığına daxil olan digər 5 ölkənin sosial-iqtisadi inkişafındakı payının artırılması məqsədini güdür. Kurslar haqqında daha ətraflı məlumat almaq üçün www.culturepartnership.eu internet saytına daxil ola və ya info@culturepartnership.eu ünvanına elektron məktubla müraciət edə bilərsiniz.

Professionals from the cultural and creative industries can take a series of online courses given by European experts on strategic planning, advocacy and applying to Creative Europe, developed by the EU-EaP Culture and Creativity Programme.
Each course consists of several short videos and is complemented with practical tips and examples. You can receive a certificate on completion of each course. The courses are available in 8 languages including Russian, English, and Azerbaijani) and include the best European practices in the sphere of cultural and creative industries.
To take a course and receive a certificate, you have to select your favourite topic on the Programme’s website, go through the course materials and answer the test questions correctly. 4 courses are currently available: Strategic Planning, Advocacy, Creative Europe and Proposal Writing.
The Strategic Planning course will teach you how to formulate an organisation’s vision, conduct internal and external analyses, determine competitive advantages and implement a successful marketing plan (from the author of the popular book for creative businesses David Parrish).
The Advocacy course videos will teach you how to develop an advocacy strategy. You will also get practical advice on key tools and effective campaigning methods from the communication expert.
The distance learning course for Creative Europe consists of 5 videos with step-by-step instructions on how to apply to Creative Europe, the biggest European grant programme in the cultural sphere (from the heads of Creative Europe Lithuania Desk Egle Deltuvaite and the Estonia Desk Yvelin Karu-Veskioja). During the course, you will learn about the selection criteria, registration process, search for partners and success factors when applying for Creative Europe.
The Proposal Writing course will help cultural managers to prepare successful project proposals, and so obtain the funds for implementing these projects. After completing the course, you will be able to determine the project’s goals, objectives and expected outcomes, find partners and develop proper applications. The course is led by Magdalena Krasowska-Igras, a coach on writing project proposals and setting a budget who has more than 12 years of experience.
Over the year, new topics will be added to the courses, including finance, fundraising, communication, project management for cultural organisations and many more.
“The accessibility of the Culture and Creativity Programme’s course is very valuable. In fact, even during the busiest times you can always find half an hour for personal development. The courses will be useful not only for beginners, but also for experienced cultural managers who are looking for new challenges. Test your knowledge by comparing it with the approaches of European practitioners” – shares Olena Pravylo, Chairwoman of the Congress of Cultural Activists from Ukraine after successfully completing the courses.
The EU-Eastern Partnership Culture and Creativity Programme aims to support cultural and creative industries and increasing their contribution to the social and economic development in Azerbaijan and other 5 EU-Eastern Partnership countries. To find out more about the courses visit www.culturepartnership.eu or write to info@culturepartnership.eu.