Məzunların Məşğulluğuna dair layihə British Council-ın təşəbbüsü ilə Ali Təhsilin Beynəlmiləlləşdirilməsi (IHE) proqramı çərçivəsində 2014-cü ildən etibarən həyata keçirilir.
Məzunların Məşğulluğuna dair Birləşmiş Krallığa Təhsil Səfərinin layihənin yeni bir mərhələsi olaraq 2016-ci ilin iyun ayında həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Məzunların Məşğulluğuna dair Birləşmiş Krallığa Təhsil Səfəri
Səfərin əsas məqsədi Azərbaycanın ali təhsil və biznes müəssisələri nümayəndələrinin Birləşmiş Krallığın ali təhsil müəssisələrinin universitet-biznes əməkdaşlıqları üzrə uğurlu təcrübəsindən yararlanaraq Azərbaycanda birgə əməkdaşlıqda tətbiq etməsidir.
Birləşmiş Krallıq universitetlərinin universitet-biznes əməkdaşlıqları üzrə uğurlu təcrübələrini əyani şəkildə görmək və bu sahə üzrə mövcud yeniliklər və əməkdaşlıq yolları barədə öyrənmək üçün Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin (karyera inkişaf mərkəzinin və ya aidiyyatlı sahədə çalışan nümayəndələri və s.) və binzes müəssisələri, həmçinin, Təhsil Nazirliyinin də nümayəndələrindən ibarət nümayəndə heyətinin 2016-ci ilin iyun ayında Birləşmiş Krallığa səfəri gözlənilir.
Birləşmiş Krallıq Universitetləri
British Council Azərbaycan Birləşmiş Krallığın ali təhsil müəssisələri arasında Azərbaycandan olan nümayəndə heyəti üçün Məzunların Məşğulluğuna dair Təhsil Səfəri proqramı üzrə təkliflərin qəbulunu elan edir.
Müraciət edən universitetlərin Azərbaycan nümayəndə heyəti üçün səfər proqramı hazırlaması gözlənilir. Proqrama məlumat və təlimatlandırıcı xarakterli təqdimatlar (sahə üzrə Birləşmiş Krallığın ümumi təcrübəsi, tələbələrin məşğulluq qabiliyyətlərinin artırılması üçün praktiki biliklər, universitet-biznes arasında mövcud olan və uğurlu əməkdaşlıq yolları barədə), aidiyyatlı müəssisələrə səfər (partnyor biznes/sənaye müəssisələri) və aidiyyatlı şöbələrin nümayəndələri ilə bilik mübadiləsi məqsədilə görüşlər daxil edilməlidir.
Səfər proqramının tələbləri barədə ətraflı məlumat aşağıdakı sənəddə təmin edilmişdir.
Təhsil Səfəri təqdim olunan təkliflər arasından seçilən Birləşmiş Krallığın təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqda həyata keçiriləcəkdir.
Təkliflər 25 aprel 2016-cı il tarixinədək Nigar Nəsrullayeva, Təhsil İşləri üzrə İcraçı, British Council Azərbaycan e-mailiniə göndərilməlidir.
Azərbaycan Universitetləri
Təhsil Səfərinə müraciət etmək istəyən Azərbaycan Universitetləri və biznes müəssisələrinin nümayəndələri məzunların məşğulluğuna dair birgə əməkdaşlıq layihələri barədə təklif yazaraq 25 aprel 2016-cı il tarixinədək nigar.nasrullayeva@britishcouncil.az e-mail ünvanına göndərə bilərlər.
Təkliflər aşağıda verilmiş ərizə formasına əsasən tamamlanmalıdır.
Təkliflər hər müəssisədən (universitet və biznez) bir nümayəndə olmaq şərtilə birlikdə hazırlanmalıdır. Təklifdə birgə əməkdaşlıq maraqlarının təsviri, nəzərdə tutulan fəaliyyətlər, fəaliyyət planı və gözlənilən nəticələr barədə məlumat öz əksini tapmalıdır.
Seçilmiş nümayəndələr Təhsil Səfərində iştirak etmək imkanını əldə edəcəklər.
Təhsil səfərinin təşkili və xərcləri
British Council Azərbaycan Təhsil Səfərini təşkil edir və layihə çərçivəsində seçilmiş ali təhsil müəssisələri nümayəndələrinin səfər xərclərini qarşılayacaq.
Layihə çərçivəsində hər universitetdən yalnız bri seçilmiş nümayəndənin xərclərinin qarşılanması nəzərdə tutulmuşdur.
Səfər edəcək biznes müəssisələri nümayəndələrinin otel və yol xərcləri özləri tərəfindən qarşılanması nərədə tutulmuşdur.
Layihə barədə ətraflı məlumat üçün British Council-da Təhsil İşləri üzrə İcraçı, Nigar Nəsrullayeva ilə e-mail vasitəsilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Qeyd: Nəzərinizə çatdırmaq istəyirik ki, Xəzər Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (hər universitetdən bir nümayəndə) nümayəndələri proqramın 2015-ci ildə həyata keçirilən ərizə qəbulu zamanı seçilmişdir. Bu səbəbdən qeyd olunan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin ərizələri bu elan çərçivəsində nəzərə alınmayacaqdır.

Graduate Employability Project was initiated by British Council Azerbaijan under its Internationalization of Higher Education (IHE) programme and implemented since 2014.
The UK Study Tour on Graduate Employability is another stage in implementing the project and it is planned for June 2016.
UK Study Tour on Graduate Employability
UK Study Tour on Graduate Employability is to give an opportunity to higher education and business sector representatives from Azerbaijan to learn from UK higher education institutions experience in graduate employability in order to foster development of graduate employability in Azerbaijan.
In order to see the successful examples of UK university-business partnerships and learn from good practice in UK universities’ graduate employability schemes, the representatives of Azerbaijan universities, business institutions and MoE will visit the UK in May-June 2016.
The delegation will be comprised of representatives of business companies, career centre advisors (or related representatives) of higher education institutions and higher education department representatives of the ministry.
UK Universities
British Council Azerbaijan is looking for UK partners from higher education sector to host visitors from Azerbaijan and to arrange a Study Tour on Graduate Employability.
The hosting UK institutions are expected to share the draft programme offer (including experience share on principles of student employability, successful partnerships models and examples, site visits (partner business/industry institutions) and meetings with staff members of related departments for discussion and knowledge exchange.
For more information about the programme requirements please see the call for UK Universities below.
Proposals need to be submitted to Nigar Nasrullayeva, Education Officer, British Council Azerbaijan no later than 25 April 2016.
Azerbaijan Universities
Azerbaijan universities and business institutions are invited to develop joint proposals on partnership in the area of graduate employability and submit to Nigar Nasrullayeva, Education Officer, British Council Azerbaijan no later than 25 April 2016.
Proposal needs to be developed based on the application form provided below.
Proposals need to be developed and completed by one representative from either side (university and business/or industry) and provide information about joint partnership interests; planned activities, timeline and expected outcomes.
Selected representatives will have a chance to visit UK for a Study Tour on Graduate Employability.
Funding
British Council Azerbaijan is responsible for organizing the study tour and will cover the expenses of the selected university representatives.
The project will cover expenses of only one selected participant from each University.
Representatives of business institutions are expected to cover their travel and accommodation expenses.
For more information about the project contact Nigar Nasrullayeva, Education Officer at British Council Azerbaijan by e-mail: nigar.nasrullayeva@britishcouncil.az.
Note: Representatives of Khazar University and Azerbaijan University of Architecture and Construction (one representative from each university) have already been selected (November, 2015) during the first call of the programme. Therefore, applications from these universities would not be considered.