British Council Azərbaycan Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyi və "Nizami" Kino Mərkəzi ilə birlikdə ikinci Britaniya Film Baharı festivalı 2016-cı il 25-30 aprel tarixlərində keçiriləyini böyük qürurla elan edir. Bu festival çərçivəsində müasir Britaniya kinematoqrafiyasının uğur qazanmış ən yaxşı yeni filmləri hər il Azərbaycanda nümayiş olunur.
Bakıda festival Kolm Toybinin eyniadlı romanına əsaslanaraq çəkilmiş, ssenari müəllifi Nik Hornbi, rejissoru Con Krauli olan "Bruklin" tarixi dramının premyerası ilə açılacaq. Hadisələri 1952-ci ildə cərəyan edən film gənc irland qadınının Bruklinə immiqrasiya etməsindən və burada ani bir məhəbbət macərası yaşamasından bəhs edir. Çox keçmir ki, o, vətəninə qayıtmalı olur. Burada yeni bir eşqə düşür və iki qitə və kişi arasında dramatik seçim qarşısında qalır. Bu film bu il üç kateqoriya üzrə Oskar mükafatına nominasiya edilib.
Bu il festival çərçivəsində 6 film nümayiş olunacaq. Bu filmlər arasında Kolm Toybinin romanı əsasında çəkilmiş "Bruklin", baş rolunu Meqqi Smitin ifa etdiyi "Furqondakı ledi", Endrü Heyin Berlin Kino Festivalının qalibi olmuş "45 il" filmi, baş rollarında Kolin Farrel və Reyçel Vaysın çəkildiyi Yorqos Lantimosun "Lobster" filmi kimi festival hitlərinin adını çəkmək olar.
Festivalın proqramını diqqətinizə çatdırırıq:
25 aprel 20:00 - “Bruklin”
26 aprel 14:30 - "Furqondakı ledi"
26 aprel 18:30 - "Mister Homs"
27 aprel 14:30 - "Lobster"
27 aprel 18:30 - "45 il"
28 aprel 14:30 - "Mister Homs"
28 aprel 18:30 - "Mənə qulaq as Marlon"
29 aprel 18:30 - “Bruklin”
30 aprel 14:30 - "45 il"
Festivalda göstəriləcək filmlər "Nizami" Kino Mərkəzində rus dilində alt yazılarla ingilis dilində nümayiş ediləcək. Biletlərin qiyməti 2 manatdır. Biletləri "Nizami" Kino Mərkəzinin kassalarında əldə etmək mümkündür.

The British Council Azerbaijan in cooperation with the British Embassy Azerbaijan, and Nizami Cinema Centre is proud to announce that the Second British Film Spring Festival will take place from 25 April to 30 April 2016. Every year the festival brings the best and brightest new films in contemporary British cinematography to Azerbaijan.
In Baku the opening premiere will be ‘Brooklyn’ - historical period drama film directed by John Crowley and written by Nick Hornby, based on Colm Toibinn’s novel of the same name. Set in 1952, the film tells the story of a young Irish woman's immigration to Brooklyn, where she quickly falls into a romance. When her past catches up with her, however, she must choose between two countries and the lives that exist within them for her. This film is nominated for three Academy Awards for this year.
The 2016 festival includes six films. Among them are festival hits such as Brooklyn based on Colm Toibin’s novel, Lady in the Van with Maggie Smith playing the main part, Andrew Haigh’s 45 Years, the winner of Berlin Film Festival; and The Lobster, a remarkable work by Yorgos Lanthimos starring Colin Farrell and Rachel Weisz.
The festival programme is as follows:
25 April at 20.00 - Brooklyn
26 April at 14.30 - Lady in the Van
26 April at 18.30 - Mr Holmes
27 April at 14.30 - Lobster
27 April at 18.30 - 45 Years
28 April at 14.30 - Mr Holmes
28 April at 18.30 - Listen to me Marlon
29 April at 18.30 - Brooklyn
30 April at 14.30 - 45 Years
All films will be screened in the original version with Russian subtitles. The venue of the festival is Nizami Cinema Centre. The tickets cost 2 AZN and will be available at box offices of Nizami Cinema centre.