British Council-ın artıq 2-ci ildir ki həyata keçirilməkdə olan Creative Spark: “Ali Təhsil Müəssisəsi Proqramı” 12 yeni beynəlxalq tərəfdaşlıqları maliyyələşdirəcək ki, bununla da bu istiqamətdə maliyyələşdirilən layihələrin yekun sayı 50-yə çatacaq.
Bu tərəfdaşlıq layihələri Birləşmiş Krallıq ilə Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Ukraynanın ali təhsil və yaradıcı müəssisələri arasında qurulmuşdur. Minlərlə gənci sahibkarlıq bacarıqları ilə təmin edəcək və Birləşmiş Krallıq ilə Azərbaycan arasında mədəni əlaqələr yaradacaq layihələrin hazırlanması üçün hər bir tərəfdaşlıq proqramına 40,000 funt-sterlinqə qədər maliyyə vəsaiti ayırılacaq.
Creative Spark layihəsinin məqsədi yaradıcı sektorları və gələcək nəsli biznes ideyalarının inkişaf etdirilməsi bacarığı ilə dəstəkləməkdir. BMT daha əvvəl yaradıcı iqtisadiyyatı dünya iqtisadiyyatının ən sürətlə inkişaf edən sektorlarından biri kimi tanımışdır. Bu proqramdan faydalanan şəxslər əsasən universitet tələbələri, məzunları və gənc sahibkarlardır.
The programme focuses on three areas to give young people improved access to international networks, markets and resources:
- Birləşmiş Krallığın universitetləri, yaradıcı müəssisələri və proqram ölkələrində bunlara ekvivalent qurumlar arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi - bu il proqrama cəlb olunmuş 90 tərəfdaş qurumun hamısı layihə üzrə öz təcrübələrini, öyrəndiklərini və öz layihələrinin gələcək inkişafı ilə bağlı fikirlərini bölüşmək üçün Oksford Universitetində toplaşacaqlar.
- Tələbələrə, məzunlara və yaradıcı sahibkarlara ideyaların təqdim edilməsi və biznesin qurulmasından başlayaraq əqli mülkiyyətin qorunması və maliyyə dəstəyinin təmin edilməsinə qədər sahibkarlıq bacarıqları ilə bağlı təlim paketinin təklif olunması - cəlb olunmuş hər bir şəxs Birləşmiş Krallıq əsaslı peşəkar inkişaf kursları ilə proqram ölkələri boyunca onlayn “təşəbbüsün təqdim edilməsi müsabiqəsi”ndə (Big Idea Challenge) iştirak edə biləcəklər.
- Dilin tədrisinə dair bir sıra yeni rəqəmsal vasitələrlə İngilis Dilini Öyrənmə Proqramının təklif olunması. Bura sahibkarlar üçün ingilis dilinin öyrədilməsinə fokuslanmış English Channel platformasında onlayn tədris paketləri, onlayn kurslar və Açıq Ödənişsiz Onlayn Kurslar (MOOC) və İngilis Dili Klublar daxildir.
2019-2020-ci illərdə British Council Azərbaycanda üç yeni beynəlxalq tərəfdaşlıq layihəsini maliyyələşdirəcək:
Azərbaycandan olan tərəfdaş(lar) | Birləşmiş Krallıqdan olan tərəfdaşlar |
|
2018-2019-cu illərdə British Council 38 tərəfdaşlıq layihəsini maliyyələşdirmişdir ki, bu da 500 yeni biznes ideyasının yaranmasına təkan vermişdir. Azərbaycanda həyata keçirilən tərəfdaşlıq layihələrinə aşağıdakılar daxildir:
British Council təşkilatının Böyük Avropa üzrə Tədris və Cəmiyyət sahəsində direktoru Richard Everitt-in çıxışından bir hissə: “Biz demək olar ki 100 yüksək keyfiyyətli müraciət qəbul etmişik və bu Creative Spark proqramına böyük marağın olduğunu göstərir. Ümumilikdə, hal-hazırda bizim davam etməkdə olan 50 tərəfdaşlıq layihəmiz var və bu, minlərlə gənci öz biznesinə başlaması üçün tələb olunan bacarıqlarla təmin edəcək və işsizliyi azaldacaq.”

The British Council’s Creative Spark: Higher Education Enterprise Programme, now in its second year, will fund 12 new international partnerships – bringing the grand total to 50.
These partnerships have been formed between higher education and creative institutions in the UK and the countries of South Caucasus, Central Asia and Ukraine. Each partnership will be awarded up to £40,000 to develop projects that will provide thousands of young people with enterprise skills and build cultural ties between the UK and Azerbaijan.
Creative Spark aims to support the creative sectors and the next generation with the ability to develop business ideas. The UN has previously recognised the creative economy as being one of the most rapidly growing sectors of the world economy. Those benefitting from the scheme are principally university students, graduates and young entrepreneurs.
The programme focuses on three areas to give young people improved access to international networks, markets and resources:
- Development of partnerships between universities and creative institutions in the UK and their equivalents in programme countries – this year all 90 partner organisations involved in the programme will come together at the University of Oxford (UK) to share expertise, learnings and further develop their projects.
- Delivering enterprise skills packages to students, graduates and creative entrepreneurs, ranging from pitching ideas and starting a business, to protecting intellectual property and securing financial support – everyone involved will be able to participate in an online ‘enterprise pitch competition’ across the programmes countries with UK based professional development courses.
- Delivering an English Learning Programme with a range of new digital language learning content. This will include online learning packs on the English Channel platform, online courses and new Massive Open Online Courses (MOOC) focused on English for entrepreneurship and English Clubs.
In 2019-20, the British Council is funding three new international partnerships in Azerbaijan:
| Azerbaijan Partner(s) | UK Partner(s) |
|
In 2018-19, the British Council funded 38 partnerships which has led to 500 new business ideas under development. In Azerbaijan, partnerships underway include:
Richard Everitt, Director Education and Society, Wider Europe, British Council comments: “We received almost 100 high quality applications and this demonstrates the real appetite for Creative Spark. In total we now have 50 partnerships underway and this will provide thousands of young people with skills required to start businesses and reduce unemployment.”