British Council Yarat Müasir İncəsənət Məkanının tərəfdaşlığı ilə YARAT-da, 08-15 oktyabr 2018-ci il tarixində əlilliyi olan və əlilliyi olmayan şəxsləri bir araya gətirən silsilə təlimlər təşkil edəcəkdir. Təlimlər teatrdan sosial dəyişikliklər üçün vasitə kimi istifadə etməyə çalışan aktrisa, teatr dizayneri və mühazirəçi Karin Çapman Klark tərəfindən aparılacaqdır. Layihənin əsas məqsədi fərqli teatr texnikaları, nəqletmə və improvizasiya formalarından istifadə edərək əlilliyi olan və əlilliyi olmayan şəxslərə səslərini eşitdirmək və özlərini təqdimetmə imkanı verməkdən ibarətdir.
3 GÜNLÜK İNTERAKTİV TEATR TƏLİMİ-SEMİNARI: 8-10 oktyabr 2018-ci il
5 GÜNLÜK TƏLİM SEMİNAR: 11-15 oktyabr 2018-ci il
Bu 5 günlük təlim müxtəlif sosial məsələlər ilə əlaqədar problemləri aradan qaldırmaq üçün interaktiv teatr texnikalarından istifadə etməyin qaydasını öyrənmək istəyən peşəkar və qeyri-peşəkar aktyorlar üçün nəzərdə tutulub.
Bu təlimdə iştirakçılar nəqletmə və obraz yaratma metodlarını təkmilləşdirəcək və müxtəlif nöqteyi-nəzərlərin fərqli üslublarda təqdim edilməsinin problemlərin müsbət həllinə yardımçı ola biləcəyini öyrənəcək. İştirakçılar eyni zamanda Forum-teatr tamaşasını necə yaratmağı öyrənəcək və biz sonuncu təlim günündə təlimin əsas məqamlarını dəvət edilmiş auditoriya ilə paylaşacağıq.
Forum-teatr sosial dəyişiklikləri müəyyən edə bilən problemləri həll etmək üçün tamaşaçılara hekayədə bilavasitə iştirak etmək imkanı verən, iştiraka əsaslanan bir teatr təcrübəsidir.
Forum-teatr braziliyalı teatr rejissoru Auqusto Boalın təsis etdiyi "Məzlumlar Teatrı"na xas olan əsas teatr metodlarından biridir.
Unlimited: Lazımi tədbirlərin görülməsi proqramı incəsənət və əlillik sahəsində həyata keçirilən bir proqramdır və etnik mənsubiyyətindən, yaxud fiziki imkanlarından asılı olmayaraq böyük arzuları olan insanlara heç bir məhdudiyyətin qoyulmaması ideyasına əsaslanır. Hazırda proqramın tərkibinə seminarlar, maarifləndirici forumlar və canlı çıxışlar daxildir. 2015-ci ildə "British Council"ın proqramı qismində start götürən bu proqram o vaxtdan bəri incəsənət sahəsinə və teatr səhnəsinə, o cümlədən, regionda yaşayan məhdud imkanlı insanların həyatına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərmişdir.
Hər iki təlimə giriş ödənişsizdir, lakin iştirakçıların qeydiyyatdan keçməsi tələb olunur.
Qeydiyyatdan keçmək üçün qeydiyyat formasını doldurun və 4 oktyabr 2018-ci il tarixindən gec olmayaraq dilara.ibrahimova@britishcouncil.az elektron poçt ünvanına göndərin.

The British Council in partnership with YARAT Contemporary Art Space will organise a series of training within the Unlimited programme, bringing together abled and disabled practitioners from Azerbaijan during 8- 15 October 2018 at YARAT. Both training will be run by Caryne Chapman Clark, actress, theatre deviser and workshop leader committed to using theatre as a tool for social change. The central aim of the project is to give a voice and visibility to abled and disabled performers by using a variety of different theatre techniques, storytelling and improvisation.
3 DAY INTERACTIVE THEATRE TRAINING WORKSHOP: 8- 10 October 2018
This 3-day training will be open to professional artists who are interested in understanding how to use interactive theatre techniques to solve problems focused around a variety of social issues. During this workshop, participants will sharpen their storytelling and image building techniques and explore how different styles of presenting multiple perspectives can aid positive problem solving. Participants will also learn how to devise a short Forum Theatre piece and how to conduct a public Forum session.
In addition to the three-day training, the British Council will organise a five day training for abled and disabled artists. This training will be open to anyone- no acting experience necessary.
5-DAY TRAINING WORKSHOP: 11- 15 October 2018
This 5-day training will be open to professional and non- professional artists who are interested in understanding how to use interactive theatre techniques to solve problems focused around a variety of social issues.
During this training, participants will sharpen their storytelling and image building techniques and explore how different styles of presenting multiple perspectives can aid positive problem solving. Participants will also learn to learn how to create a forum theatre play and during the final date we will culminate in a sharing of highlights from the week for an invited audience.
Forum Theatre is a participatory theatre practice created to empower an audience to become directly involved in the action of the story in order to solve problems that can determine social change.
Forum Theatre is one of the central theatre techniques from the ‘Theatre of the Oppressed’ movement which was founded by Brazilian theatre director Augusto Boal.
Unlimited: Making the Right Moves is an arts and disability programme arising from a common-sense idea that there are no limits for those who dream big, regardless of background or physical ability. The programme now includes workshops, educational forums and live performances. Since its inception in 2015 as a British Council programme, it has had a significant effect on the arts and theatre scene and on the lives of the disabled people living in the region.
Entrance to both training is free of charge but by registration.
To register please fill in the registration form and send to dilara.ibrahimova@britishcouncil.az no later than 4 October 2018.