Earth day image British Council
Bu canlı veb seminar 22 aprel tarixində Bakı vaxtı ilə 18.00-da Facebook səhifəmizdə baş tutacaq və Böyük Britaniyanın Bakıdakı səfirliyi və ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi ilə ortaq şəkildə təqdim olunur.
Cümə axşamı 22 April 2021 -
18:00 - 19:30
Facebook LIVE-da canlı onlayn vebinar
2021-ci il Yer Küləsi Gününü qeyd etmək üçün iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məlumatlılığı artırırıq və Azərbaycanda hər kəsi iqlimlə əlaqəli fəaliyyətə çağırırıq. Vebinar British Council, Böyük Britaniyanın Bakıdakı səfirliyi və ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən birgə həyata keçirilir.
Hökümətin fəaliyyəti, yaşıl enerji, suyun təmizlənməsi və yaşıl turizm yolu ilə dünyamızı bərpa etmək və iqlim dəyişikliyini həll etmək üçün bizim üçün nə üçün vacib olduğunu müzakirə edəcəyik.
İştirakçılarımız:
Səfir Janet Rogan
COP26 Bölgə üzrə Səfiri, FCDO
Janet, 2021-ci ilin martında Orta Şərq və Şimali Afrika, Şərqi Avropa və Orta Asiya üzrə FCDO-nun regional səfir təyin edildi. Münaqişədən sonrakı və kövrək dövlətlərdə geniş siyasət, inkişaf və humanitar təcrübəyə malikdir. Davamlı İnkişaf Gündəmi 2030 və qlobal İqlim Dəyişikliyi Sazişlərinin prinsiplərini, COP26 daxil olmaqla, daha geniş strateji hədəflər üçün bir araya gətirir.
Səfir Lee Litzenberger
ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfiri
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Xarici Diplomatiya Xidməti sahəsində Nazir Müşavir səviyyəsinə malik olan Li Litzenberqerin ABŞ-in Azərbaycandakı səfiri vəzifəsinə namizədliyi ABŞ Senatı tərəfindən 2 yanvarda 2019-cu ildə təsdiqlənmişdir. Səfir Litzenberqer Dövlət Departamentinin Siyasi və Hərbi Məsələləri Bürosunda Baş Məsləhətçi və Yüksən Səviyyəli Büro Rəsmisi çalışmışdır. O, həmdə Brüsseldə ABŞ-ın NATO-dakı Missiyasının rəhbər müavini (2014-2017), ABŞ-ın Belqradda (2010-2013) və Bişkekdə (2006-2009) yerləşən səfirliklərində səfir müavini çalışmışdır. O, 2013-2014-cü illərdə Əfqanıstanın paytaxtı Kabulda NATO-nun ali mülki nümayəndəsinin müavini çalışmışdır.
Samr Şah
British Council-ın Azərbaycandakı Direktoru
Samr British Council-ın Azərbaycandakı Ölkə Direktoru və Böyük Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyində Mədəniyyət Attaşesidir. British Council-da karyerasına 2004-cü ildə Çində Təhsil Marketinqi komandasına qoşulduqdan sonra başlamışdır. O vaxtdan bəri British Council London mərkəzi mərkəzi də daxil olmaqla qlobal şəbəkədə müxtəlif vəzifələrdə çalışmışdır.
Mədinə Hacıyeva
Ətraf Mühit üzrə Mütəxəssisi
Mədinə gölün bərpası, su / çirkab sularının təmizlənməsi və Xəzər dənizinə axıdılması, tullantıların idarə olunması və emissiyaların idarəedilməsi sahəsində təcrübəsi olan bir ekoloji mütəxəssisdir. London Universitet Universitetindən Ətraf Mühit Sistemləri Mühəndisliyi üzrə magistr dərəcəsi ilə məzun olmuşdur. Hal-hazırda içməli suyun dezinfeksiya edilməsi üçün elektro xlorlaşdırma qurğusunun istismar müdiridir.
Tural Məhərrəmov
Tural, tək istifadəli plastik azaltma, iqlim dəyişikliyi, bərpa olunan enerji texnologiyalarından istifadənin təşviqi, tullantıların idarəedilməsi və s. mövzularda ətraf mühit haqqında məlumatlandırma layihələri həyata keçirən fəal gənc bir mütəxəssisdir. Hal hazırda SOCAR-ın Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun Ətraf Mühit şöbəsinin müdiridir.
Cavid Qara
Eko-Fəal və Sosial Sahibkar
Cavid Azərbaycanda eko-turizm konsepsiyasının əsasını qoymuş bir eko-aktivist və sosial təşəbbüskardır. Ətraf mühit məsələləri, xüsusilə meşələrin qırılması və yaşayış yerlərinin itirilməsi ilə mübarizə mövzusunda ehtiraslıdır və 2018-19-dan Bristol Universitetində bir Chevening alimi olaraq Ətraf Mühit Siyasəti və İdarəetməsini oxumuşdur.

Earth day image British Counci
This special live webinar will take place on 22 April at 18.00 Baku time on our Facebook page, and is delivered in partnership with the British Embassy in Baku and the U.S. Embassy in Azerbaijan.
Thursday 22 April 2021 -
18:00 to 19:30
Online event on Facebook LIVE
To mark the Earth Day in 2021, we are raising awareness about climate change, and calling everyone in Azerbaijan to action on climate. The webinar is jointly delivered by the British Council, the British Embassy in Baku, and the U.S. Embassy in Azerbaijan.
We will discuss why is it important for us to restore our earth and tackle climate change through government action, green energy, water treatment, and green tourism.
Our speakers:
Ambassador Janet Rogan
COP26 Regional Ambassador, FCDO
Janet was appointed as Regional Ambassador for the Middle East and North Africa, Eastern Europe and Central Asia in March 2021. She has wide policy, development and humanitarian experience across post-conflict and fragile states, and in bringing the principles of the Sustainable Development Agenda 2030 and the global Climate Change Agreements together for wider strategic goals, including COP26.
Ambassador Lee Litzenberger
U.S. Ambassador to Azerbaijan
Lee Litzenberger, a career member of the Senior Foreign Service, class of Minister Counselor, was confirmed by the U.S. Senate January 2, 2019 as U.S. Ambassador to Azerbaijan. Ambassador Litzenberger served previously as Senior Advisor and Senior Bureau Official in the Department of State’s Bureau of Political-Military Affairs. He also has served as Deputy Chief of Mission at the U.S. Mission to NATO, Brussels (2014-2017), the U.S. Embassy in Belgrade, Serbia (2010-2013), and the U.S. Embassy in Bishkek, Kyrgyzstan (2006-2009). He was the NATO Deputy Senior Civilian Representative in Kabul, Afghanistan (2013-2014).
Summer Xia
Director, British Council in Azerbaijan
Summer is the Country Director of the British Council in Azerbaijan and the Cultural Attaché at the British Embassy in Baku. He started his career at the British Council in 2004 when he joined the Education Marketing team in China. Since then he has worked in a variety of roles in the British Council global network including its headquarters in London.
Medina Hajiyeva
Environmental Professional
Medina is an environmental professional with experience in lake rehabilitation, water/wastewater treatment and discharges to the Caspian, waste management and emissions control. She graduated with an MSc in Environmental Systems Engineering from University College London. She is currently the commissioning manager for electro chlorination unit for potable water disinfection.
Tural Maharramov
Tural is an active young professional who implements environmental awareness projects on single-use plastic reduction, climate change, promotion of the use of renewable energy technologies, waste management, etc. Tural holds a Master's degree in Environmental Engineering from the University of Nottingham and is currently the Head of Environmental Department at SOCAR's Heydar Aliyev Oil Refinery.
Javid Gara
Eco-Activist and Social Entrepreneur
Javid is an eco-activist and social entrepreneur who has pioneered the concept of eco-tourism in Azerbaijan. He is passionate about environmental issues, particularly combatting deforestation and habitat loss, and from 2018-19 studied Environmental Policy and Management at Bristol University as a Chevening scholar.