Oktyabr ayının 25-26-da Daş salnamə muzeyində (Bayraq meydanı) "İnnovasiyalar və inkişaf üçün mədəniyyət və yaradıcılıq" forumu təşkil olunacaq. Forumun əsas mövzusu Azərbaycanda mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrinin inkişaf etdirilməsidir. Forumda Avropa İttifaqından uğurlu nümunələr gətiriləcək, habelə Azərbaycandan olan ən yaxşı təcrübələr və misallar vurğulanacaq. Aİ-Şərq Tərəfdaşlığının Mədəniyyət və Yaradıcılıq Proqramı çərçivəsində təşkil edilən Milli Mədəniyyət Forumlarından sonuncusu olan bu forum eyni zamanda Proqramın həyata keçirildiyi müddətdə əldə edilən əsas nəticələrin təqdim edilməsi üçün platforma rolu oynayacaq.
Tədbir iki əsas hissədən ibarət olacaq:
- 25 oktyabr tarixində Tələbələr üçün biznesin inkişafı üzrə çoxsahəli seminar - "TEAMLAB AZERBAIJAN". Tədbir müxtəlif təhsil sahələrindən və universitetlərdən olan tələbələri və gənc sahibkarları cəlb edərək, səriştəli ekspert və mentorların köməyilə yaradıcı biznes planlarının işlənib hazırlanması, şəxsi təcrübənin qazandırılması kimi imkanlar yaradacaq. Seminarın məqsədi operativ şəkildə işlənib hazırlanmış yaradıcı biznes ideyalarını komanda daxilində inkişaf etdirmək üçün müxtəlif sahələrdən olan, fərqli bilik və bacarıqlara malik ayrı-ayrı insanlarla ünsiyyət qurmaqdan ibarət idi.
- 26 oktyabr tarixində Yaradıcılıq Sahələrinin İnkişafı Forumu. Forumda Azərbaycanda yaradıcılıq sahələrinin dayanıqlı qarşılıqlı əlaqə sisteminin inkişaf etdirilməsi və Avropa İttifaqı ölkələrinin qabaqcıl təcrübəsinin mübadiləsi üzrə əsas prinsiplər vurğulanacaq. Forum Proqramın həyat dövrünün sonunda təşkil olunacağı üçün o, Mədəniyyət və Yaradıcılıq Proqramının fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycanda mədəniyyət və yaradıcılıq sektorunun inkişaf etdirilməsi üzrə bütün əsas nəticələri, o cümlədən, alt-sektorlara aid sxemlər, Kreativ Şəhərlər və Regionlar Təşəbbüsü, audiovizual sektorun inkişafına dair qısa analitik icmallar, Azərbaycanda yaradıcılıq sahələrinin inkişafı haqqında hesabat, UNESCO-nun İnkişaf Göstəriciləri üçün Mədəniyyət (CDIS) metodologiyası və s. üzrə nəticələri təqdim etməyə və müzakirə etməyə imkan verəcək.
Forumun məqsədləri:
- Mədəniyyət və yaradıcılıq sahələri haqqında məlumatlılığı artırmaq və onların Azərbaycanın inkişafına töhfə vermək potensialını yüksəltmək.
- Azərbaycanda yaradıcılıq sahələrinin qarşılıqlı əlaqə sistemini inkişaf etdirməyin yollarını müzakirə etmək və əsas maraqlı tərəflərə tövsiyələr vermək.
- Mədəniyyət və Yaradıcılıq Proqramının fəaliyyəti, elmi-tədqiqat layihələri və sxemləri üzrə əsas nəticələri təqdim etmək və nəticələri daha geniş auditoriya ilə bölüşmək.
- Müxtəlif bilik sahələrindən olan tələbələrə mentorların və yaradıcılıq sahəsinin mütəxəssislərinin köməyilə yaradıcı ideyalarını inkişaf etdirmək və yaradıcı biznes modellərini işləyib hazırlamaq baxımından praktik təcrübə qazandırmaq.
- Sahibkarlıq yönümlü düşüncə tərzini təbliğ etmək və yeni layihələrə start verməkdə və ya kiçik bizneslə məşğul olmaqda yaradıcılıq sahəsinin mütəxəssislərinə yardımçı olmaq məqsədilə metod və vasitələr təqdim etmək.

Wednesday 25 October 2017 - 10:00 to Thursday 26 October 2017 - 17:30
“Culture and Creativity for Innovation and Growth” Forum will take place on 25-26 October 2017 at the Stone Chronicle Museum (address: the State Flag Square). The forum will focus on developing cultural and creative industries in Azerbaijan. The forum will bring together good examples from the European Union as well as highlights the good practices and case-studies from Azerbaijan. As the last of the National Cultural Forums organised by the EU-Eastern Partnership Culture and Creativity Programme, it will also serve as a platform to introduce the key results of the entire Programme’s period.
The Forum will consist of two main parts:
• 25 October: Cross-disciplinary Business Development Workshop TEAMLAB AZERBAIJAN for students. The workshop will engage students and young entrepreneurs and give them first-hand experience in developing their creative business plans with the help of experienced mentors.
• 26 October: Azerbaijan Creative Industries Forum. The forum will outline the key steps in developing sustainable creative industries ecosystem in Azerbaijan and sharing of the good practices from the European Union countries.  As the forum will take place at the end of the Programme period, it will allow to present and discuss all key findings for cultural and creative sector’s development for Azerbaijan conducted during Culture & Creativity Programme’s activities, including results of sub-sector mappings, Creative Towns and Regions Initiative, Policy Briefs on developing audio-visual sector, report on developing creative industries in Azerbaijan, UNESCO Culture for Development Indicators, etc.
The aims of the Forum:
• Raise awareness of cultural and creative industries and their potential to contribute to the development of Azerbaijan.
• Discuss the ways to develop creative industries ecosystem in Azerbaijan and propose recommendations for key stakeholders.
• Introduce the key findings and results of the Culture & Creativity Programme’s activities, research initiatives and mappings and share the results with wider audiences.
• Provide practical experience to students of different disciplines on developing their creative ideas and elaborate their creative business models with the help of mentors and established creative professionals.
• Promote the entrepreneurial mindset and give tools and techniques to help creative professionals to start new projects or small businesses.