Bazar ertəsi 30 Avqust 2021
British Council, Frensis Qardener-Trexo-nu Azərbaycanda yeni ölkə üzrə direktoru olaraq təyin etdi. Frensis incəsənət və mədəniyyət, təhsil və ingilis dili vasitəsi ilə Birləşmiş Krallıq və Azərbaycanda insanlar arasında əlaqələr, anlayış və güvən qurmaq missiyamızı davam etdirdiyimiz üçün 15 sentyabr 2021-ci ildən etibarən komandamıza rəhbərlik edəcək.
Frensis 2015-ci ildə British Council təşkilatına qoşuldu və təşkilatın bir sıra prioritet əməliyyatlarında çalışdı. Nigeriyada ölkə üzrə direktorun müavini olub və Hindistanda mədəni əlaqələr əhatə edən proqramları idarə edib. Azərbaycana köçməzdən əvvəl, British Council-ın Londonda yerləşən qərargahında calışmışdı. Yaxın Şərq, Şimali Afrika, Avropa və Geniş Avropaya məxsus ölkələr arasındakı əlaqələrini və ikitərəfli strategiyalarını idarə edib. Frensis, gənclərin və daha geniş cəmiyyətin xeyrinə Mədəni Əlaqələrin transformativ potensialına və icmalarla ölkələr arasındakı əlaqələrin gücləndirilməsindəki xüsusi roluna inanır.
Frensis, Azərbaycanda Ölkə üzrə Direktoru vəzifəsini yerinə yetirməkdən və Böyük Britaniya Səfirliyi ilə birlikdə British Council-ın Azərbaycanda hökümət tərəfindən irəli sürülən prioritet islahatlarını dəstəkləmək üçün British Council-ın 28 illik irsini davam etdirməyini səbirsizliklə gözləyir.
Azərbaycanda gedən ölkə üzrə direktorumuz Samr Şah, British Council-ın İordaniya və Levant bölgəsi üzrə direktoru olaraq yeni vəzifəsini yerinə yetirmək üçün İordaniyaya köçəcək və Birləşmiş Krallıq və digər ölkələr üçün beynəlxalq imkanlar yaratmağa davam edəcək. Samr şərh edir:
“Tərəfdaşlarımızla birlikdə ingilis dilinin standartlarını yüksəltməkdə, Ali Təhsili beynəlmiləlləşdirməkdə, Yaradıcılıq Sənayesini inkişaf etdirməkdə və bu gözəl ölkədə daha inklüziv bir cəmiyyət qurmaq üçün Azərbaycandakı fantastik British Council komandasına rəhbərlik etmək fürsəti qazandığım üçün özümü xoşbəxt hiss edirəm. Xeyirxah insanları, əfsanəvi qonaqpərvərliyi, heyrətamiz mühiti və yaradıcı enerjisi sayəsində Azərbaycan hər zaman qəlbimdə xüsusi bir yerə sahib olacaq.”
Son üç il ərzində Samr, Azərbaycanın səkkiz bölgəsində 18 yeni Resurs və Təlim mərkəzinin açılmasına töhfə verərək, Azərbaycanda gənclərin yüksək keyfiyyətli təhsil və iş qabiliyyəti, səlahiyyətlər, inklüzivlik və geniş dünyaya inteqrasiya üçün bacarıqlarını möhkəmləndirdi. İyun ayında Bakıda daha çox Azərbaycanlı gəncin beynəlxalq səviyyədə tanınmış imtahan verməsinə imkan verən yeni bir ACCA mərkəzi açdı. Birləşmiş Krallıq və Azərbaycandakı 16 universitet və incəsənət təşkilatı arasında beynəlxalq tərəfdaşlıqların qurulmasında, Birləşmiş Krallıqın Azərbaycanda yaradıcı iqtisadiyyatın inkişafı üçün əsas tərəfdaş olaraq rolunu qurulmasında və gənclər, sahibkarlar, mədəniyyət liderləri və əlilli olan insanlarla işləməkdə komandamıza rəhbərlik etdi.
Samr Şaha peşəkar və şəxsi səyahətlərində uğurlar arzulayırıq. Frensis Qardener-Trexonun rəhbərliyi altında Birləşmiş Krallıq və Azərbaycanda insanlar arasında incəsənət və mədəniyyət, təhsil və ingilis dili arasında yeni əlaqələr qurmağı və mövcud əlaqələri davam etdirməyi səbirsizliklə gözləyirik.
Frensis, Birləşmiş Krallıq ali təhsil müəssisələrinin məzunlarının seçdikləri sahədə etdikləri təsirə töhfə verən 2021-22 Məzunlar Mükafatları yarışmasında da bizə rəhbərlik edəcək. Müraciətlər 1 sentyabr 2021-ci ildən etibarən açıqdır - müraciət edə bilərsiniz: https://study-uk.britishcouncil.org/alumni-awards
Samr Şah, 1 Sentyabr 2021, Bakı vaxtı ilə saat 18.00-da Facebook-da canlı bir sessiyaya qoşulacaq. https://www.facebook.com/BritishCouncilAzerbaijan/videos/ ünvanında bizə qoşulmağınızdan əmin olun.
British Council Birləşmiş Krallığın mədəniyyət üzrə əlaqələr və təhsil imkanları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatıdır. Biz 100-dən çox ölkədə incəsənət və mədəniyyət, ingilis dili, təhsil və mülki cəmiyyət sahələrində çalışırıq. Keçən il biz fəaliyyətimizə birbaşa olaraq 75 milyondan artıq, onlayn, yayımlar və nəşrlər də daxil olmaqla cəmi 758 milyon şəxs cəlb etmişik. Biz çalışdığımız ölkələrdə müsbət nəticələrə nail oluruq - imkanlar yaratmaqla, əlaqələr qurmaqla və inamı artırmaqla həyatları dəyişirik. 1934-cü ildə yaradılmış təşkilatımız Royal Charter və Birləşmiş Krallığın ictimai orqanı tərəfindən idarə olunan BK xeyriyyə təşkilatıdır. Aldığımız maliyyə vəsaitlərinin 15 faizi Birləşmiş Krallıq hökumətindən alınan subsidiyadır.

Monday 30 August 2021
The British Council has appointed Francis Gardener-Trejo as our new country director in Azerbaijan. He will lead our team from 15 September 2021 as we continue our mission to build connections, understanding and trust between people in the UK and Azerbaijan through arts and culture, education and the English language.
Francis joined the British Council in 2015, and has worked in a number of the organisation’s priority operations. He has been Assistant Director Nigeria and managed programmes in India, spanning a range of Cultural Relations disciplines. Before moving to Azerbaijan, Francis has been based at the British Council’s London headquarters, managing government relations, bilateral strategy and risk for MENA, Europe and Wider Europe. Francis is an advocate for the transformative potential of Cultural Relations for young people and wider society, and its unique role in strengthening relations between communities and countries.
Francis is excited to take up the role of the Country Director in Azerbaijan and continue the British Council’s 28-year legacy of supporting the government’s priority reform agendas, alongside the British Embassy.
Our outgoing Country Director in Azerbaijan, Summer Xia, will move to Jordan to take up his new role as the British Council’s Country Director for Jordan and Cluster Lead for the Levant region, continuing to create international opportunities for the people of the UK and other countries and build trust between them worldwide. He comments:
“I feel privileged to have had the opportunity to lead the fantastic British Council team in Azerbaijan to make a small contribution in raising standards of English, internationalising Higher Education, developing the Creative Industry, and creating a more inclusive society across this beautiful country, through cooperation with our wonderful partners. Azerbaijan will always have a special place in my heart because of its kind people, legendary  hospitality, stunning scenery, and creative energy.”
In the last three years, Summer has contributed to the opening of the 18 new Learning Hubs across eight regions of Azerbaijan, providing Azerbaijan’s young people with the high-quality education and skills for employability, empowerment, inclusion, and integration with the wider world. In June, we opened a brand new ACCA hub in Baku, enabling more young Azerbaijanis to take the internationally-recognised examinations. He led our team in fostering international partnerships between 16 Higher Education and arts organisations in the UK and Azerbaijan, establishing the UK as a key partner for the development of the creative economy and working with the young people, entrepreneurs, cultural leaders, and the disabled people in Azerbaijan.
We wish Summer Xia every success in his professional and personal journey. We also look forward to building new and maintaining the existing connections between people in the UK and Azerbaijan across the arts and culture, education and the English language under Francis Gardener-Trejo’s leadership.
Francis will also lead us in delivering the 2021-22 Alumni Awards competition, which shines a light on the impact that alumni of UK higher education institutions are making in their chosen field. The applications are open from 1 September 2021 - you are welcome to apply: https://study-uk.britishcouncil.org/alumni-awards
Summer Xia will join us for a live Facebook farewell stream on 1 September 2021, 18.00 (Baku time). Make sure to join us at https://www.facebook.com/BritishCouncilAzerbaijan/videos/