British Council-ın Azərbaycandakı filialı Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyi və Park Cinema ilə əməkdaşlıq çərçivəsində beşinci "Britaniya Film Baharı" kinofestivalının başlandığını məmnuniyyətlə elan edir. Festival çərçivəsində ən məşhur, düşünməyə vadar edən və tənqidi qiymətini almış yeni filmləri Birləşmiş Krallıqdan Azərbaycana gətirmişik.
Britaniya Film Baharı festivalındakı filmlər 17-24 may tarixlərində Park Cinema tərəfindən Flame Towers binasında tamaşaçılara təqdim olunacaq və bununla da Azərbaycanda British Council-ın Müxtəliflik Həftəsi başa çatacaq. Biz The Favourite (Favorit), Dark River (Bulanıq Sular), Obey (Boyun Əy), The Happy Prince (Xoşbəxt Şahzadə), Disobedience (İtaətsizlik), On Chesil Beach (Çesil Sahilində), Colette (Kolet) daxil olmaqla, müxtəlif janrlarda çəkilmiş yeddi diqqətəlayiq və maraqlı filmləri nümayiş etdirəcəyik.
Britaniya Film Baharını 2019-cu ilin "Ən yaxşı film"inə görə Oskar mükafatına namizəd olan "The Favourite" filmi açacaq. Filmində baş rolun ifaçısı 2019-cu ilin Oskar mükafatının qalibi olmuş Olivia Colman-dır. Bütün filmlər Azərbaycan dilində subtitrlarla İngilis dilində nümayiş etdiriləcək. Biletlərin qiyməti hər film nümayişi üçün 2 AZN-dir. Biletləri həm elektron şəkildə, həm də "Park Cinema"nın kassalarından əldə etmək olar.
British Council Azərbaycandakı filialının direktoru Samr Şah qeyd edir: "2019-cu ildə Azərbaycanda keçiriləcək Britaniya Film Baharı, festivalın tarixində ən maraqlı və səbirsizliklə gözlənilən filmləri nümayiş etdirəcəkdir. Festivalın əsas mövzusu müxtəlifliyin və fərqliliyin qeyd edilməsidir. Biz bu illik ənənəni Böyük Britaniyanın Bakıdakı səfirliyi ilə birgə davam etdirməkdən, kinematoqrafiyanın bu nailiyyətlərini Azərbaycan tamaşaçıları ilə bölüşməkdən və hər iki ölkənin insanlarını bir araya gətirməkdən məmnunuq”.
Böyük Britaniya Azərbaycanda səfirinin müavini Philip Barclay qeyd edir: “Birləşmiş Krallıq hər zaman kino sənayesinin qlobal mərkəzi olmuşdur. «Taxt-tac oyunları» serialının son mövsumunda Britaniyanın aktyor sənətinin zənginliyi, eləcə də, bizim gözəl məkanlarımız və texniki təcrübəmiz bütün dünyaya nümayiş olunur. Mən sevinirəm ki, bu ilki Britaniya Film Baharı festivalında yer alan filmlər bizim tariximizdə indiyə qədər qapalı mövzu kimi qalmış fərqlilik hekayələrindən bəhs edirlər. Bu il mükafatlandırma mərasimində təltif edilmiş “Favorit” filmi bir çox tarixi xarakterlərin nə qədər fərqli olduqlarını bizə xatırladı.”
Park Cinema kinoteatrlarının direktoru Elnur Allahverdiyev qeyd edir: “British Film Spring kinofestivalı çərçivəsində British Council və Böyük Britaniya Səfirliyi ilə əməkdaşlıq etmək bizim üçün şərəfdir. Park Cinema «Hamı Üçün Kino» strategiyasını alqışlayır və bizim sevimli tamaşaçılarımız üçün əlçatanlığın və inklüzivliyin təmin edilməsi məqsədilə dəyişiklikləri hədəfə alan layihələri hər zaman böyük sevinc hissi ilə dəstəkləyir.”
Media nümayəndələri mayın 17-də, cümə günü saat 19.30-da Park Cinema Flame Towers binasında keçiriləcək mətbuat konfransına dəvət olunur. Bundan başqa, British Council Park Cinema tərəfdaşlıq ilə Azərbaycanın mədəniyyət xadimləri və mütəxəssisləri üçün seminar təşkil edəcək. Seminarın məqsədi British Council-in Bərabərlik, Müxtəliflik və İnklüzivlik siyasətinə uyğun olaraq Azərbaycanda daha əlçatan və inklüziv mədəni mərkəzlərin yaradılması üçün planı müəyyənləşdirməkdir.
British Council-ın Azərbaycandakı filialı fürsətdən istifadə edib göstərdikləri dəstəyə görə Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinə və Park Cinema-ya öz təşəkkürünü bildirir. Britaniya Film Baharı festivalının tam cədvəli aşağıdakı səhifədə verilir. Bütün nümayişləri Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhəri, M. Hüseyn küçəsi 1 ünvanındakı Park Cinema Flame Towers (Alov Qüllələri) binasında keçiriləcək.
Filmin Adı Həftənin günü Vaxt Tarix Zal
Favorit Cümə 19.00 17 may Zallar 3 və 5
Bulanıq Sular Şənbə 19.00 18 may Zal 5
Kolet Bazar 19.00 19 may Zal 5
Xoşbəxt Şahzadə Bazar Ertəsi 19.00 20 may Zal 5
İtaətsizlik Çərşənbə Axşamı 19.00 21 may Zal 5
Çesil Sahilində Çərşənbə 19.00 22 may Zal 5
Xoşbəxt Şahzadə (təkrar) Cümə Axşamı 19.00 23 may Zal 5
Boyun Əy Cümə 19.00 24 may Zal 5
British Council Birləşmiş Krallığın mədəniyyət üzrə əlaqələr və təhsil imkanları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatıdır. Biz 100-dən çox ölkədə incəsənət və mədəniyyət, ingilis dili, təhsil və mülki cəmiyyət sahələrində çalışırıq. Keçən il biz fəaliyyətimizə birbaşa olaraq 75 milyondan artıq, onlayn, yayımlar və nəşrlər də daxil olmaqla cəmi 758 milyon şəxs cəlb etmişik. Biz çalışdığımız ölkələrdə müsbət nəticələrə nail oluruq - imkanlar yaratmaqla, əlaqələr qurmaqla və inamı artırmaqla həyatları dəyişirik. 1934-cü ildə yaradılmış təşkilatımız Royal Charter və Birləşmiş Krallığın ictimai orqanı tərəfindən idarə olunan BK xeyriyyə təşkilatıdır. Aldığımız maliyyə vəsaitlərinin 15 faizi Birləşmiş Krallıq hökumətindən alınan subsidiyadır.

Thursday 25 April 2019
In cooperation with the British Embassy and Park Cinema, the British Council in Azerbaijan is proud to announce the launch of the fifth British Film Spring. We are bringing the most popular, thought-provoking, and critically acclaimed new films from the UK to Baku, Azerbaijan.
The 2019 edition of the British Film Spring will run at Park Cinema Flame Towers between 17 and 24 May, and bring the British Council’s Diversity Week in Azerbaijan to a close. We will screen seven remarkable and diverse films including The Favourite, Dark River, Obey, The Happy Prince, Disobedience, On Chesil Beach, and Colette.
The Favourite, a 2019 Best Picture Oscars nominee, and starring Olivia Colman in an Oscar-winning role, will open the British Film Spring. All films will be screened in English, with subtitles in Azerbaijani. Tickets cost 2 AZN per screening, and are available both online and at Park Cinema box offices.
Summer Xia, Country Director of British Council in Azerbaijan, says: ‘The 2019 British Film Festival in Azerbaijan will feature some of the most compelling and eagerly anticipated British films in recent memory.  The overarching theme for this year’s festival is the celebration of diversity and difference.  We’re delighted to continue this annual tradition together with the British Embassy in Baku, share these cinematic achievements with the audiences in Azerbaijan, and bring people from our two countries together.’
Philip Barclay, Deputy Head of Mission at the British Embassy, says: “The UK has always been a global centre for the film industry. The final series of “Game of Thrones” is reminding the world of the depth of the UK’s acting talent, as well as our beautiful locations and technical expertise. I am pleased that the films in this year’s British Film Festival are celebrating the untold diversity stories suppressed within our history. “The Favourite”, which triumphed at the awards ceremonies this year, reminds us of how diverse many historical characters were.”
Elnur Allahverdiyev, Director of Park Cinema, says: “We are honoured to cooperate with the British Council and the British Embassy on the British Film Spring festival. Park Cinema is committed to the vision of “Cinema for Everyone” and is eagerly supports the projects aimed at ensuring accessibility and inclusion for our respected spectators.”
All media representatives are cordially invited to attend a media briefing at 19.30 on Friday 17 May, at Park Cinema, Flame Towers. British Council, in partnership with Park Cinema, will also organise a workshop for Azerbaijani cultural leaders. During the workshop, we aim to establish a roadmap for making cultural venues in Azerbaijan more accessible and inclusive - in line with the British Council’s Equality, Diversity and Inclusion policy.
The British Council Azerbaijan would like to take this opportunity to thank the British Embassy in Baku and Park Cinema for their support. The full British Film Spring schedule is available below. All screenings will be held at Park Cinema Flame Towers, 1 M. Huseyn Str., Baku, Azerbaijan.